otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Komentář týdne: Jan Sokol přemítá o prezidentských volbách

Komentář týdne: Jan Sokol přemítá o prezidentských volbách

Jaká úskalí přináší přímá volba prezidenta republiky, na co by měla hlava státu při výkonu svého úřadu dbát a jak by se měli zachovat lidé, jejichž kandidát v prvním kole neuspěje - o těchto otázkách uvažoval filosof a bývalý prezidentský kandidát Jan Sokol při natáčení rozhovoru pro Radio Proglas.

Hlavní rubrika: Komentáře Proglasu
Rubriky: Komentáře Proglasu
Datum zveřejnění: 14. ledna 2018
O dvoukolové volbě

Dvoukolová volba je taková složitější hra. V prvním kole jde o to, kdo postoupí do konečného klání, a teprve ve druhém kole se ukáže Petr nebo Pavel. Znamená to, že lidé musí být připraveni tu svou preferenci změnit. Je velmi důležité, aby i když volili někoho z kandidátů, kteří do druhého kola neprošli, neřekli, že natruc nikam nepůjdou. To je trošku taková vyšší škola demokratického občanství. Nevolí se ideální člověk, ale volí se vždycky mezi lepším a horším. Jinak to nejde a to, že lidé mnohdy vyčítají kandidátům maličkosti, hlouposti, je velká chyba. Každý demokrat musí být vždycky schopen si vybrat, co je lepší a co je horší.

Pozor na tón, jakým prezidentský kandidát hovoří

Lidé by si měli vždycky dát pozor na tón, na způsob řeči, jakým kandidát hovoří. Nikdy by neměl nikoho urážet - prezident to dělat nemusí. Voliči by měli ocenit ty kandidáty, kteří mluví slušně, zdvořile, nepřekřikují se, nemají různé úsměšky - těmi kazí atmosféru ve společnosti, budí to všelijaké nechuti a nenávisti, je to velká chyba.

Úskalí přímé volby

Jedním z nedostatků přímé volby je to, že dále polarizuje společnost. Skutečností přímé volby a s ní spojené kampaně ztrácí prezident to, co si původně tvůrci české ústavy představovali, totiž spojovací roli prezidenta. Pokud přijme tato pravidla hry, stává se přirozeně soupeřem všech ostatních a společnost polarizuje. To je docela neštěstí, protože naše státní moc trpí slabostí vlády, nikoli ostatních složek. Vlády nejenže padají, ale zejména ti politici si netroufají dělat nepříjemné věci, protože se necítí být dost silní v kramflecích. Velmi jsem proto byl proti přímé volbě.

Jaký program může prezident nabídnout?

Rozhodně prezident nemůže nic moc slibovat, co se týče zvýšení platů nebo lepšího hmotného zabezpečení, to příliš nemůže ovlivnit. Měl by ale stále trvat na tom, že perspektivně chceme být svobodnou demokratickou zemí, kde vládne právo. Tohle je něco, co tomu člověku nepřinese velkou popularitu, na tom se nenadělají ty politické body, ale je to velmi důležité. Právě proto, že přímo volený prezident musí dělat body, vede to k tomu, že na tyto věci zapomíná nebo je dokonce ignoruje.

Jde o myšlenky profesora Jana Sokola proneseného v rozhovoru pro Radio Proglas o prezidentských volbách, jehož převážnou část jsme odvysílali v pořadu Všimli jsme si.

Audioverze v audioarchivu Proglasu

Zmíněný pořad Všmli jsme si je k poslechu zde.

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.