otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Komentář týdne: Vojenský kaplan ke Dni vítězství

Komentář týdne: Vojenský kaplan ke Dni vítězství - P. Jaroslav Kníchal

Z archivu Proglasu si můžete číst a poslechnout Komentář týdne, který reaguje na druhý z květnových svátků, Den vítězství s připomínkou konce bojů druhé světové války v Evropě v roce 1945.  Úvahu připravil hlavní kaplan Armády České republiky, katolický kněz Jaroslav Knichal.

Hlavní rubrika: Komentáře Proglasu
Rubriky: Komentáře Proglasu
Datum zveřejnění: 8. května 2019

Příležitost oslavy Dne vítězství nám dává nejen podnět k úvahám nad příčinami a důsledky utrpení druhé světové války, ale z duchovního hlediska je také možností zamyslet se nad hledáním cest, jak ty bolestné zkušenosti překonat a vytvářet novou přítomnost," uvádí vojenský kaplan k významu současných oslav osvobození tehdejšího Československa od nacistické nadvlády. K současnosti říká: "Víme, že svět touží po míru. Přesto války, konflikty, násilí zabíjejí nevinné oběti a vyvolávají rozkoly mezi jednotlivci a národy. Z tohoto pohledu se mír jeví jako nedosažitelný cíl. A tak si člověk může v této souvislosti položit otázku: Jak lze v ovzduší zmrazeném lhostejností, nenávistí doufat v příchod míru, který je spojen s citem pro solidaritu a lásku. Přesto však žádný z nás nesmí rezignovat. Víme, že mír je možný navzdory všemu, protože je vepsán do původního Božího plánu. Víme, že Bůh chtěl pro lidstvo stav míru, harmonie, a ten základ vložil do samé podstaty člověka stvořeného k jeho obrazu. I když tato harmonie byla rozbita hříchem, ten původní plán přetrvává," říká P. Knichal a připomíná slova encykliky Pavla VI. Populorum Progressio o tom, že úsilí o mír je snahou o obnovu původního Božího řádu a odpovědnost za jeho šíření má každý jednotlivec.

"Oslavy Dne vítězství si připomínáme i proto, abychom si uvědomili, že svoboda, mír v našem národě nejsou takovou samozřejmostí, jak se nám dnes může zdát," pokračuje komentář. "Ta svoboda stojí na odvaze a vlastenectví lidí, pro které svoboda a mír byly hodnotami hluboce zakořeněnými v jejich nitru. Hodnotami, pro které dokázali položit vlastní život i za hranicemi své vlasti," uvádí Jaroslav Knichal, podle něhož takto - jako odpovědnost za svobodu a mírový život své země - svou službu chápou i současní čeští vojáci, kteří slouží v zahraničních misích. V komentáři připomíná, že jako služebníky míru označil vojáky nasazené v operacích pro urovnání konfliktů i papež Benedikt XVI. ve svém poselství ke Světovému dni míru 2006, vojenské kaplany vyzývá k tomu, aby "zůstali věrnými hlasateli pravdy míru."

Jaroslav Knichal uzavírá: "Každý z nás ať se stane hlasateli pravdy míru - v každé situaci, v každém prostředí, ve kterém se právě nachází. Ať svoboda a mír jsou hodnotami hluboce zakořeněnými v našem nitru a tak společně naplňujeme onen původní Boží plán."

Komentář vysílalo Radio Proglas v premiéře v květnu 2012.

Audioarchiv

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.