otec Martin Holík

Otec Martin Holík

O křtu

P. Petr Vrbacký píše ve 2. týdnu stolního kalendáře Proglasu a Noe 2008 z nakladatelství Cesta: Jedním z dokonale vytunelovaných slov naší doby je slovo křest. Bránit se můžeme jenom tak, že je alespoň my křesťané nebudeme užívat a přijímat jinak než v jeho původním a vlastním významu.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 16. prosince 2007

Nedávno mi oznámilii věřící přátelé křest nového cédéčka. "Ach ach, napište na plakát aspoň "koncert spojený s uvedením co života nového CD s názvem...". Stalo se tak. Jenže přátele nenapadlo, že se lidem žehná a také věcem, které mají sloužit přímo nebo nepřímo upevnění vztahu člověka k Bohu. Což si v případě nosiče s pěknými křesťanskými písněmi dokážeme dobře představit. Jsou na to dokonce pěkné texty v knize zvané Benedikcionál. Česky tedy něco jako Dobrořečník. Neznamená to, že nosič nemůže mít svého živého "patrona", člověka blízkého, ba naopak. On může žehnat, požehnat. 

Co znamená žehnat? Vyprošovat pravý smysl a užitek toho a tomu, komu a čemu se žehná. Autu, aby jelo a dojelo, křížek aby krášlil a připomínal lásku Kristovu, svíci, aby připomínala, že On je světlo. Člověku, aby nesešel na špatnou cestu.

Tak tedy: nekřtěme neživé věci, neuvádějme je ani do zmatku ani do světa, do života, ale žehnejme. Abychom darem dostali zpět - od živého Boha - požehnání.

Víte, že nežehnají jen kněží nebo jáhnové? Kolikrát jste v životě žehnali vy, rodiče? Dětem, rodičům, nemocným? Že ještě nikdy, že nevíte, jak se to dělá a co by na to druzí řekli? Ale copak jste nikdy neudělali svému dítěti křížek na čelo? To je přece, pokud je dělán opravdu s úmyslem vyprošovat Boží ochranu a pomoc, nejjednodušší a nejzákladnější způsob žehnání. A vy, kteří jse biřmovacími kmotry, svým svěřencům?

Slov žehnání a dobrořečení musí být víc než kleteb a vulgarit. Jde o rovnováhu světa. Máme co dělat. 

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.