otec Martin Holík

Otec Martin Holík

O strachu a radosti

O strachu a radosti

O strachu a radosti. Na co máme nárok, u čeho máme setrvat, čeho se máme zbavovat? Text je úvodníkem ke Zpravodaji farnosti svatého Augustina 2/2019.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 17. února 2019
Nebojím se

Křesťan je ten, kdo není naivní, a zároveň cíleně pracuje na tom, aby vnímal svět pozitivně.

Neboj se, Maria!
Strach je dobrý na útěk před divočákem. Strach se nehodí k tomu, aby se něco dobrého vybudovalo.

Neboj se, Josefe!

Bát se je přirozené. Pěstovat si strachy je na starou belu a kontraproduktivní. Zkracuje to život, víme?

Nebojte se! volají andělé.
Strach svazuje toho, kdo se bojí, a ovlivňuje jeho blízké okolí. Ústa bez úsměvu, jazyk bez povzbudivého slova, oči bez vítání příchozího, to vše může být důsledkem strachů, na které my křesťané nemáme nárok.

Nebojte se! volá Jan Pavel II., a čtyři desítky let stojící železná opona padá.

Odůvodněný ještě neznamená oprávněný. Když ne my, tak kdo? My, kteří jsme uvěřili, že Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi, jsme po staletí účastníky a spolušiřiteli té nejradostnější zprávy, že se Bůh stal člověkem a jsme nepřemožitelní.

To jsem já, nebojte se! volá sám Ježíš v bouři, když se zdá být apoštolům přízrakem smrti.

Nemáme nárok na tendenci věřit o druhých nejprve tomu horšímu. Nemáme nárok na pověrčivost.

Neboj se, Abrame, já jsem tvůj štít, volá Hospodin.

Smutek občas, ale ne malomyslnost, občas zármutek, ale nikoli zoufalství. Čisté úmysly versus hadí opatrnost ve vzájemné šťastné konstelaci, to je to, co nám pomáhá žít.  A mnohým vedle nás.

Neboj se, Hagaro, volá Bůh na ženu v ohrožení smrti.

Čisté, radostné srdce každému z vás, milí čtenáři, sílu nenechat se kdečím otrávit, ochotu mluvit, když je třeba, a mlčet, když je to na místě, přeje a vyprošuje

o. Martin Holík

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.