otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Pavel Kosatík: Společný znak náboženství a demokracie

Pavel Kosatík: Společný znak náboženství a demokracie

Spisovatel a publicista a historik Pavel Kosatík napsal 6. května 2019: Pár dní jsem tu nebyl, a nedoženu všechno, co se za tu dobu v naší milé vlasti stalo a o čem mlčet znamená mlčky to podporovat. Petice proti odvolání pana Fajta, nedá se to ještě někde dopodepsat?
Největší darebáctví, které se v posledních týdnech odehrálo, je podle mě zdanění náhrad církví za ukradený majetek.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 7. května 2019

Demokracie má jednu vlastnost hodně blízkou náboženství. Aby člověk mohl být demokratem, musí v tu demokracii věřit. Podobně jako člověk náboženský věří, že on sám není jediným měřítkem věcí, ale že je něco hodnotově cenné nad ním, k čemu když se upne, má větší naději, že se stane lepším, než ten, kdo to nedělá: Bůh, Prozřetelnost, nebo třeba klidně jenom to Masarykovo svědomí. I to, když funguje, docela stačí. Chci tím říct, že speciálně v západní civilizaci je těžké si představit fungující demokracii bez křesťanského základu, protože ten fundament je společný, jedno s druhým jde ruku v ruce.

Všechny demokracie od té americké až po tu kostrbatou naši založili lidé, kteří by za svoji víru dali krk. Stejný typ lidí po roce 1945 kladl na Západě základy jednotné Evropy, ale to už u nás, v roce 1946, vyhrávali volby lidi přesvědčení, že mimo ně a nad nimi není nic, nic, nic, že to oni jsou jediným měřítkem všeho. A možná měli chudáci pravdu, možná že si to sami sobě doopravdy tak hloupě zařídili, každopádně v dalších letech nahnali do kriminálů ty první, věřící. A - pochopitelně - sebrali jim majetek.
Má-li se společnost probudit z marasmu, nestane se to ani samo od sebe, ale ani tak, že to někdo jenom geniálně vymyslí a naplánuje, pokusí se přechytračit Babiše a Zemana a spol.

Otočí se to, pokud přibude lidí, kteří uvěří v demokracii. Lidi, kteří budou mít rádi druhé lidi do té míry, že někteří z nich za ně dokážou nasadit i ten krk. Netřeba snad připomínat, kde se tohle vyučuje. Z tohoto hlediska je zdanění církevních náhrad úderem zdaleka nejenom církvím, ale celé demokracii. Úderem chladnokrevným a neomylným.

Vysílal Proglas jako Myšlenku na den v úterý 7. května 2019

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.