otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Sváteční slovo Martina Holíka O rodině

Sváteční slovo Martina Holíka O rodině

V půli srpna jsem měl předat název, další týden text, za další týden, 3. září se točilo, vysílat se ale bude v neděli 23. září 2018 na ČT2. Slovo je O rodině. Využili jsme krásného dětského hřiště mateřské školky při Biskupském gymnáziu v Brně.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost, Niterné
Datum zveřejnění: 23. září 2018

O rodině       

Hodně se teď mluví o rodině. Kdo ji tvoří, čím ji tvoří.
Co je důležité?  Míním, že záleží na dvou položkách: Zda se členové rodiny opravdu mají rádi a zda se neuzavírají sobecky světu.

  • Znám rodinu se třemi dětmi, kde všecko funguje.
  • Byl jsem v Iráku v rodině šíitů ve vzorně čistém stanu v uprchlickém táboře: Máma a tři děti, její sestra se třemi dětmi po zastřeleném manželovi, svobodný bratr, babička, dědeček. 11 svorných lidí.
  • Viděl jsem manžela dovezeného na vozíku k umírající manželce jejich dětmi." Jejich spojené ruce z vozíku na lůžko se my vryly do srdce.
  • Znám rodinu, již tvoří prababička – babička – máma a dvě dcerky. Náročné rodinné prostředí pěti žen čtyř generací. Takto si byly dány.

I my lidé žijící samostatně máme blízké, o kterých říkáme: To je moje rodina. Místo, kde si konečně mohu vyzout - ech- tlačící reprezentativní polobotky a sundat kravatu – u mne kolárek - a nechat se olizovat jejich pejskem nadšeným z příchodu nové, ještě nerozkousané hračky.
Rodina je něco tak cenného, a přitom samozřejmého.
Rodina je ta, do které přináším, abych si odnášel.
Přináším námahu a obětavost, každodenní rutinu i vzruchy, obavy i naděje.
Mám očekávání a nároky, a vycházím vstříc očekáváním a nárokům členů rodiny.
Chce to čas, chce to mnoho času.

Se začátkem školního roku spousta z nás prožíváme jistý nový začátek, věci se mění, dáváme si předsevzetí, skládáme rodinný program a přemýšlíme, čím ho naplníme. Chci říci, že by bylo fajn, kdyby se nám tam každému vešla týdně

  • hodina času jen pro manžela, jen pro manželku.
  • A jedna hodina týdně pro úklid ve své duši a ve svém srdci.
  • A hodina jen pro děti, protože ty zase o kus povyrostly a brzo o nás možná nebudou stát.
  • A hodina pro Ty, kdo už jsou sami. Abychom jim uměli říct: Úsměv, teti, my jsme přece Tvoje rodina!
    Zkusíte to? Děkuji vám za to a přeji dobré dny.

Ještě něco mám na srdci: Jsem katolický kněz, žijící v celibátu. Chci vyslovit velkou lítost nad chováním tolika spolubratrů kněží a obecně duchovních z katolické církve, kteří měli chránit rodiny, a v nich zvlášť ty menší a slabší. Místo toho je zneužívali. Viníků je mnoho; ale i kdyby byl jediný, je to příliš. I já se cítím být spoluzodpovědný. Nikoho takového neznám, ale obávám se, že to existuje i u nás. Šrámy na duši poškozených bývají doživotní. Neprosím o zapomenutí, to nejde, ale o odpuštění. Jestli to aspoň trochu půjde, pak moc děkuji.

Ke shlédnutí v archivu ČT

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.