otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Chvála prázdninových plánovačů a uživatelů

Chvála prázdninových plánovačů a uživatelů

V dubnu má narozeniny nejstarší z nás tří bratrů, byla to pěkná příležitost zavzpomínat na události z mládí.

Fotografie, diapozitivy, dokumenty, předměty. S úžasem jsem bral do ruky box primitivního fotoaparátu z roku 1945, se kterým strýček za dobrých světelných podmínek parádně fotil. Rozumovali jsme, jak po znovuotevření škol v září 1945 mohly nové ročníky nastoupit zároveň s těmi, kterým bylo za války studium „zadrženo“ a nemohli pro zavření škol ve studiu pokračovat. Asi byly přeplněné posluchárny, studium zkrácené o dva semestry, a bylo třeba hodně samostatné píle. Poprvé v životě jsem viděl fotografii průčelí hospody U Holíků v Kroměříži na Stoličkově ulici, kterou naší babičce „dělnická třída“ samozřejmě sebrala a jejich syna, našeho tátu neváhala poslat do časově neomezeného rizika karvinských dolů, tři roky bez jediné možnosti vidět se s rodinou. Jeho tátu zastřelili 8. května 1945. Tolik jsme se k babičce najezdili o všech možných prázdninách. Také ke druhé tetě a strejdovi do Olešnice na Vysočině jsme tak rádi jezdili. Na zastávce na Šumavské jsme soutěžili v přesnosti odhadu, kolik ještě aut a šalin projede, než přijede náš Bystřičák autobus. A jestlipak jej bude řídit jeden ze strejdů Kintrů? To jsme někdy mohli sedět „na motoru“, bylo to ertéóčko.
Také jsme se podívali na youtube na jednu ze zaniklých tratí z České Lípy do Nového Boru, po které jezdil motoráček s dřevěnými sedadly a velkými kamny uprostřed vozu. Vozil nás ke druhému strýčkovi a našim bratrancům a sestřenicím do Nového Oldřichova. U dveří jejich domu v německém slohu bylo táhlo a uvnitř v chodbě zvonil opravdový mosazný zvonek. Na čedičové varhany v Kamenickém Šenově se ještě mohlo bez omezení.
Kolik péče a starostí a radostí a zážitků nám rodiče a jejich sourozenci dali…

Ohromně mě bavilo spolupracovat s tatínkem při plánování: Mapy, jízdní řády, kalendárium na čtverečkovaném papíře, ceny jízdenek, vstupné do hradů a zámků, věci pro třítýdenní tábor. Baťůžky jsme měli dvojčata stejné, každý ovšem se svým monogramem.

Chci vzdát hold všem tátům a mámám, kteří svým dětem, zejména do patnácti let připravujete pěkné prázdniny s dobrými zážitky. Děkuji jejich jménem!

Kluci a děvčata, babičky a dědečkové, táboroví vedoucí, mámy a tátové, vzhůru do dobrodružství prázdnin a dovolených!

Martin Holík pro Zpravodaj Radia Proglas č. 61, červen 2019

Nick Winton, Meeting Brno, 21. 5. 2026

„Odpuštění není dar pro ty, kteří se chovali špatně.
Je to dar pro nás samotné, abychom mohli jít dál s lepším srdcem.“

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.