otec Martin Holík

Otec Martin Holík

KT se ptá - Co děláš proti strachu z neznáma?

KT se ptá - Co děláš proti strachu z neznáma?

Anketa Katolického týdeníku v době, kdy se rojí skutečné nebo smyšlené hrozby, kdy píše "kdo chce co chce". KT se zeptal i mne: Co používáš proti strchu z neznáma?

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 20. září 2016

Proti strachu z neznáma užívám dary rozumu, rady a bázně Boží.
Prakticky to vypadá tak, že se radím, vyjíždím s přáteli na hranice pomáhat, děláme sbírky. Osobní zkušenost je nezastupitelná. Mám slušnou průpravu ze střediska dětí a mladých Radost, dále zkušenosti s nasloucháním strachům při duchovních hovorech a při svátosti smíření.
Mou vlastní zkušeností je, že události často ve skutečnosti dopadají mnohem lépe, než mi říkala má první, bojácná představa. A tak se prostě učím nebát. Dále mi jistě pomáhá i vzdělání inženýra elektro, tedy praktická věda o neviditelné síle (elektřína).
Mnohá tvrzení jsou tak nesmyslná, že lituji ty, kteří se v těch trápeních koupou až po uši (například o hrozícím zavedení prvků práva šaría do českého zákonodárství).
Říká se, že lidé mají právo na obavy, a že je musí politici zohledňovat. Podle mne má stát zohledňovat to, co dává smysl; my věřící lidé máme být nositeli pokoje, hlasem milosrdenství, zdrojem chytrých informací. Pokud si někdo strach bude chtít pěstovat, sklidí úrodu z toho, co zasel.
Mezi mé "ochranné prostředky" patří i biblická rada Naslouchej každému, kdo je moudrý - a dodávám: nebudeš mít čas na hlouposti.
A ještě je tu síla převeliká, jíž je modlitba.

Nebojme se!

Nick Winton, Meeting Brno, 21. 5. 2026

„Odpuštění není dar pro ty, kteří se chovali špatně.
Je to dar pro nás samotné, abychom mohli jít dál s lepším srdcem.“

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.