otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Ohromnými maličkostmi

Ohromnými maličkostmi

Následující dívka otevřela srdíčko, a když skončila, podotkla, že není pokřtěná a jestli to nevadí. Nevadilo. Nikdo nechtěl zůstat ochuzen o obrácení se k Bohu, který možná je, a jestli je, tak má snad o mne zájem a nejsem mu lhostejný? Čemu tohle chcete přičíst?
Sváteční slovo Martina Holíka pro ČT, 3. září 2017.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 13. září 2017

Marek Orko Vácha má v knize Nevyžádané rady mládeži nádhernou stať: „Věřím, že ten čas přichází, že my křesťané budeme znovu známí ne jako odborníci na přirozené plánování rodičovství, ale jako odborníci na radost ze života, jako ti, pro které má život smysl a kteří budou říkat radostnou zprávu o Slovu života.“ Jak rád bych jím byl, tím odborníkem.

Vzpomínám na krále Davida, jak jím jeho žena Míkal dívající se z okna pohrdla, když radostí tancoval před archou úmluvy. Ale jak by mohl před tou schránou netancovat, když ji právě vyrvali z rukou protivníků?

V létě jsem byl pozván na tábor kousek od Brna. „Nemohl byste přijet na mši svatou v lese a vyzpovídat nás?“ Sedl jsem si ke studánce a kluci a děvčata chodili. Slečna prohlásila: „Jsem u zpovědi podruhé v životě,“ hm, uznale a s úsměvem jsem pozvedl hlavu. Když další kluk prohlásil, že ještě nikdy u zpovědi nebyl, zbystřil jsem. Následující dívka otevřela srdíčko, a když skončila, podotkla, že není pokřtěná a jestli to nevadí. Nevadilo. Nikdo nechtěl zůstat ochuzen o obrácení se k Bohu, který možná je, a jestli je, tak má snad o mne zájem a nejsem mu lhostejný? Čemu tohle chcete přičíst? Já jedině spontánní radosti ze života těch mladých.

Ve stejné době se sjeli do mnoha měst Evropy mladí v projektu Magis, aby dělali něco konkrétního pro druhé. Jedni chodili zpívat do středu města rozdávali vkusné pozvání na večerní modlitbu. Druzí chodili na hřiště na zanedbaném sídlišti hrát si s dětmi. Co bylo udivující, byla chuť mladých věnovat týden dovolené nebo prázdnin úplně cizím lidem. Jako by věděli, že radost obdarovaného se vrací zpátky k dárci.

Před očima mám úžasnou postavu: Emil Kapaun, vojenský kaplan a hrdina korejské války. Muž s českými kořeny. Barack Obama o něm při udílení Medaile cti v dubnu 2013 řekl: „Vojáci, kteří byli Kapaunovi nablízku, v něm viděli dar od Boha. Tento americký voják nikdy nevystřelil ze zbraně, a přece zacházel s nejsilnější zbraní ze všech. Miloval své bratry natolik, že byl ochoten zemřít, aby oni mohli žít.“

Pamětník vzpomíná, jak Američany v korejském zajateckém táboře v pět hodin ráno probouzely rány; to vousatý kněz ve špinavé uniformě vyklepával kus plechu kamenem. Otec Emil totiž posbíral kousky střešního plechu z vybombardovaných chýší a vyráběl z nich jakési kastroly na vaření vody. Časně ráno natahal dříví, zapálil oheň, na něj postavil ten kastrol a naplnil jej sněhem. Později vhodil pár bobů a volal: „Horká káva!“. Tím, že vodu přiváděl k varu, ji zbavoval bakterií, a tím pravděpodobně zachránil mnoho životů.

Orko Vácha ještě píše: „My křesťané víme, že není třeba se uzavírat do záchranného člunu před zkaženým světem, vždyť v tomto světě žijeme. Tento svět je ponořen v lásku, dýchá Duchem svatým, který všemu dává život a všechno posvěcuje. Naším úkolem je theosis, proměna všeho v Kristu.“

Ohromnými maličkostmi, jak si krásně všímal pan Chesterton, proměňujeme životy své i druhých, a není to nic těžkého. Díky každému z vás, kteří maličkosti pro radost druhých chystáte, a také je od druhých s chutí přijímáte. Je to ohromné.

Sváteční slovo ředitele Radia Proglas Martina Holíka

Nick Winton, Meeting Brno, 21. 5. 2026

„Odpuštění není dar pro ty, kteří se chovali špatně.
Je to dar pro nás samotné, abychom mohli jít dál s lepším srdcem.“

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.