otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Rádi bychom vám zatleskali

Rádi bychom vám zatleskali

Máme o mnohé z vás obavy, milí posluchači. O vás, kteří jste očkovaní i posilující dávkou proti koronaviru. O vás, kteří nejste očkovaní vůbec. O vás, kteří velmi dlouho čekáte na potřebný operační zákrok a není sil a prostoru, aby se dala operace uskutečnit. Máme starost o vás, kteří si netroufáte jít do ordinace, abyste se nenakazili, a telefon ne a ne sestra v ordinaci vzít. Máme starost o vás, kteří jste osamocení a vaši blízcí k vám nemohou na návštěvu kvůli bezpečnosti, kvůli zákazu, kvůli karanténě. Máme starost o své vlastní rodiny.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 26. listopadu 2021

Je to taková prachmizerná doba, rozvrkočená navíc politickou nestabilitou.

Každý člověk touží po dokonalosti a štěstí. Věřící člověk se vztahuje k apelu Boha, kterému uvěřil, a jenž říká: Buďte svatí, jako i já jsem svatý. Ideálu ale nejsme schopni dosáhnout. To může vést k frustraci. Příčinou je strukturální hřích, do něhož se namáčíme každý den, aby nás milosrdenství Boží denně vytahovalo a sušilo na svém milujícím srdci. Hybnou silou našeho upadání, abychom vstali, je láska. Ta proměňuje svět. Z lásky jsem ohleduplný, z lásky se chovám prozíravě a předpokládatelně, z lásky se žením a vychovávám děti. A chráním se před nemocemi.

Jsem nemocen a sláb, ale půjdu s radostí, odpověděl bratru Metodějovi starší bratr Konstantin na jeho prosbu, zda by s ním šel na Velkou Moravu.

Ano, já jako jednotlivec i celá redakce prosíme Ty z vás a vaše blízké, kteří se nechcete nechat očkovat z principu, bojíte se nebo máte pochybnosti o účelnosti takového kroku: Vyhledávejte radu u toho, kdo je moudrý, pečlivě věci zvažujte, ale důležitá rozhodnutí přespříliš neodkládejte… Věřte papeži Františkovi, věřte předesdovi ČBK Janu Graubnerovi, věřte vědeckým kapacitám.

Nejsem si jistý prověřeností vakcíny, nemám z toho žádnou radost, žiji zdravě a otužuji se, a taky už jsem to prodělal a věřím, že mám půl roku protilátky, a taky se říká, že jsou po očkování vedlejšáky, i když - tomu zrovna moc nevěřím. Vidím, že nemocnice jsou přeplněné, pokolikáté už, a říkají mi moji blízcí, že vyšší proočkovanost populace pomůže, takže i když věřím ve své dobré zdraví, vidím, že je načase původní odmítavé stanovisko přehodnotit, zaregistruji se a zaběhnu na první dávku. Pak se uvidí.

Tohle pokud si řeknete, milí a milovaní neočkovaní, šéfredaktor Pavel Mikšů a drtivá většina pracovníků a spolupracovníků Proglasu v poměru 96:2 vám za to zatleskáme, poděkujeme a přidáme pěknou písničku.

Kéž bychom hraničili s Božím královstvím na všech stranách.

Audioverze

Nick Winton, Meeting Brno, 21. 5. 2026

„Odpuštění není dar pro ty, kteří se chovali špatně.
Je to dar pro nás samotné, abychom mohli jít dál s lepším srdcem.“

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.