otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Svátost pomazání nemocných - jak často?

Svátost pomazání nemocných - jak často?

P. Petr Piler, SDB z českobudějovických Čtyř Dvorů, starý praktik, píše ve farním časopisu Fíkovník důležitý názor na užívání svátosti pomazání nemocných.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 27. listopadu 2008

Celý článek v PDF, strana 2.

Kdy se uděluje svátost nemocných?

Je velice chybné používat název poslední pomazání! To si lidé pletou s viatikem.

Svátost (pomazání) nemocných vrací sílu, zachraňuje, přináší pokoj. Pro koho tedy tato svátost nemocných byla ustanovena?

  • Je dobře požádat před každou nemocí s celkovou anestezií a to třeba i ve dvaceti letech.
  • Je vhodná dále před porodem.
  • Hodí se přijímat od 60. roku života každoročně.
  • Během nemoci, dojde-li k dekompenzaci (zhoršení), je možné přijetí této svátosti opakovat.

Když se ptám pozůstalých, proč nezavolali kněze ještě k nemocnému, odpovídají často: „Bylo to náhlé“. Nemoc trvala deset let, např. po již zmíněné cévnmí mozkové příhodě (CMP), pak jejich odpověď zní velmi nepřesvědčivě.

Mám kněžskou zkušenost, že tato svátost u většiny křesťanů skutečně vrací do života. Chce-li povolat Pán Bůh někoho k sobě, dává pak zvláštní pokoj.

Nebojme se zavolat kněze i k nemocným, kteří nemohou mluvit. V takových případech i svátost nemocných nahrazuje svátost pokání a přináší odpuštění hříchů.

P. Petr Piler 

 Skrze toto svaté pomazání ať Ti Pán pro své milosrdenství   pomůže milostí Ducha svatého.

Amen.

 Ať Tě vysvobodí z hříchů, ať Tě zachrání a posilní.

Amen.

 

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.