otec Martin Holík

Otec Martin Holík

K čemu je tajné hlasování

19. ledna 2008 jsem viděl anketu ČT a zhrozil jsem se.

Hlavní rubrika: Kniha, film, koncert, divadlo
Rubriky: Kniha, film, koncert, divadlo
Datum zveřejnění: 20. ledna 2008

Reportér kladl lidem jedinou otázku. Byli byste při volbě presidenta pro volbu tajnou nebo veřejnou?

Naprosto všichni dotazovaní odpověděli: Veřejnou. Důvody byly rozmanité:

  • abychom konečně viděli, jak kdo smýšlí
  • abychom věděli, jak se rozhodnout!
  • abychom konečně viděli poslance pracovat

A další, podobně zmatená zdůvodnění.

Tedy stručně si zopakujme:

Volba tajná je institucí chránící společnost před nesprávnou verzí lobbingu, před úplatkářstvím, před kupčením s hlasy. Je to prostředek pro klidný život straníků, pro zdravé postoje poslanců a senátorů ve věcech velmi důležitých.

Základní výhodou je, že se prudce snižuje možnost úplatků. Při tajné volbě je sice možné nabídnout někomu úplatek; protože ale není kontrolovatelné, zda dotyčný po přijetí úplatku přece nevolil, jak chce úplatkář, ztrácí takový pokus cenu.

Druhou, stejně důležitou položkou je svoboda svědomí. Zejména poslanec nebo senátor křestan může cítit rozpor mezi doporučením, tedy stranickou disciplínou a vlastním hlasem svědomí. A není nic smutnějšího, než zasívat rozkol mezi spolupracovníky tak, že jeden viditelně hlasuje jinak než druhý, oba jsou věřící, oba praktikující. Jeden rozpor vidí, druhý nevidí. První musí mít velkou odvahu, druhý může být zahanbován nebo naopak prvním pohrdat. Toto všechno se může šťastně skrýt tajnou volbou.

Politik Jiří Paroubek udělal, pokud je mi známo - nikoli ovšem jako jediný - hodně pro zničení smyslu tajné volby, když při nedávné tajné volbě své poslance spolustraníky nejen zavázal podpisem k jednomu jedinému správnému hlasování, ale navíc prohlásil, že všechny hlasovací lístky zkontroluje. Snad to prý - ó hrůza - skutečně udělal.

Bylo by třeba doplnit hlasovací zákon o sirky a železnou nádobu na nožičkách uprostřed sněmovny, kam by se ihned po tajné volbě hlasovací lístky vložily a jasným plamenem navždy zlikvidovaly.

Popel by se pak mohl pietně přisypávat ke hrobům zesnulých předchozích presidentů na důkaz úcty k hlavám, se kterými nemusíme vždy souhlasit, které ale musíme mít v úctě, pokud milujeme svoji zemi a ctíme její zřízení.

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.