otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Jak se daří dialogu v církvi?

Jak se daří dialogu v církvi?

Katolický týdeník 2016/20 se ptá několika osob, mezi nimi mne: Jak se daří v dialogu? Odpovídám:

Někdy se daří, jindy ne. Mnozí věřící, ale i my pracovníci v médiích kolísáme mezi podřízeností autoritě, ke které rádoby patří „nemluvit bez vyzvání“, a často až trapně odsudečným nadáváním „na všechny a na všechno v církvi“. Pracně hledáme rovnováhu.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost
Datum zveřejnění: 9. května 2016

Povšimněme si, že ani Ježíš některé věci nediskutuje (I vy chcete odejít?), nezveřejňuje nedozrálým (Nikodém v noci), tlumí senzacechtivost (ukaž se kněžím a nikdo další ať se o tvém uzdravení nedozví).  Jindy s tazateli vykutáleně vyběhne (ani já vám neřeknu, jakou mocí ty věci dělám. Čí je portrét na minci, ha?). Čteme o situacích, kdy před davem utíkal! A že byl Ježíš nějakým mužem dialogu!

Vězme, že otevřenost osvobozuje od vydíratelnosti; že pokora je silou slabých; že naslouchání může zabránit rozvodu, kultivovaný dialog válce! Spotlight je film o strachu, aroganci, sebejistotě a nekomunikaci, škodící nejen církvi, ale celé společnosti.

Mám-li být konkrétní k uvedenému případu: Pravdu má předseda ČBK s připomenutím autority. Správně jedná nositel Tempeltonovy ceny, upozorňuje-li na rozpory. Dobře dělá předseda Iustitia et pax, říká-li, že církev není monolit. Svobodně jedná emeritní arcibiskup, když vystoupením tiší případné pokračování kauzy (ta poloha nám tu chyběla). Pochvalně konají přispěvatelé do blogů a statusů sociálních sítí, když to všechno rozebírají. Není třeba se bát zarděnek. Jako očkovací látka slouží velkorysost, dobrá vůle a schopnost zpětné vazby. A správné načasování, vědomí, že umíme jít spolu na kafe a že hledíme stejným směrem.

Dialogu se ovšem musíme učit. Zatím to vypadá na v třídní knize na hodně absencí. Tu a tam neomluvených. Máme my i celá společnost co dohánět. Výborně psal Benedikt XVI. ke Dni sdělovacích prostředků 2012 o ekosystému slova a mlčení, základních prvcích komunikace. Mlčící lépe nasloucháme sobě samým, rodí se a prohlubují myšlenky, druhému dáváme důstojnost, může se vyjádřit; odpoutáváme se od JÁ. Nemusím vyhrát, nemusím mít poslední slovo. Proto už i já končím – a s chutí čtu PDF na KT sousední příspěvky.

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.