otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Toho neznáme

Toho neznáme

Toho neznáme aneb O jednom pohřbu, který byl opravdovou slavností.

Hlavní rubrika: Křesťanství, církev, společnost
Rubriky: Křesťanství, církev, společnost, Kniha, film, koncert, divadlo
Datum zveřejnění: 2. října 2011

O jedné červencové sobotě 2011 jsem byl ve Vídni na pohřbu pana Otto von Habsburka. Sedm potomků bylo v katedrále svatého Štěpána; vnouče skvěle četlo první čtení; synové a dcery četli přímluvy, odpovídali, chovali se tak, jak bychom předpokládali u praktikujících věřících. Promluva kardinála Christopha Schönborna by se měla dát do učebnic. Vrcholem pohřbu byl průvod s rakví zakončený před vraty kapucínského kostela. Zájem statisíců lidí po trase průvodu vnitřní Vídní se mi zdál být opravdový a nelíčený. Uvědomil jsem si, že u většiny přihlížejících nešlo o okázalost, ale o úctu k člověku, který byl jedním z nich a zároveň byl neobyčejným příkladem ve spravedlnosti, schopnosti vystihovat pravdivě věci a skutečnosti a říkat je laskavě a důsledně. Koneckonců příklad jeho otce, blahoslaveného Karla Rakouského, a též ve výborné pověsti zesnulé matky, císařovny Zity, mohl zasít dobré semínko.

Pak se přes zavřené dveře kostela mezi ceremonářem a kapucínem odehrál dialog, který jsem viděl poprvé v rakouské televizi v roce 1989 při pohřbu právě Zity Habsburské, proto jsem ho čekal. Přesto se při něm tajil dech a oči vlhly slzami. Určitě stojí za připomenutí:

 

Ceremonář klepe třikrát na bránu. Kapucín: „Kdo se dožaduje vstupu?“ Ceremonář: „Otto von Österreich, kdysi korunní princ uherský a český, dalmatský, …, velkovévoda toskánský a krakovský, vévoda lotrinský, salcburský, …, hrabě habsburský, tyrolský, kyburský, …, markrabě horno- a dolnolužický a istrijský, hrabě hohenembský, …, pán terstský, kotorský a na slovinském krajišti, velkovévoda srbský.“

„Toho neznáme!“

Ceremonář poklepe znovu třikrát na bránu.

„Kdo se dožaduje vstupu?“

„Doktor Otto von Habsburg, president a vicepresident Panevropské unie, člen a starší předseda Evropského parlamentu, čestný doktor početných universit, čestný občan početných měst a obcí, člen slovutných akademií, …, nositel státních a církevních vyznamenání, řádů a vyznamenání, která mu byla propůjčena jako uznání jeho desítky let trvajícího boje za svobodu národů, za právo a spravedlnost.“

„Toho neznáme!“

Ceremonář buší znovu třikrát na bránu.

„Kdo se dožaduje vstupu?“

„Otto – smrtelný, hříšný člověk!“

„Ano, nechť vstoupí!“ – a vrata se otevírají k uložení rakve do rodové hrobky.

 

To je škola pokory. Je hodna opravdových králů, poněvadž kralovat znamená sloužit víc než kdo jiný.

Krize autority, kterou v našem světě prožíváme, škodí jak autoritám, tak nám samým, protože každý z nás je někomu autoritou. Potřebujeme s tím něco dělat. Jak?

Můžeme začít třeba tím, že si znovu uvědomíme a zesílíme snahu chválit a povzbuzovat ty, kteří jsou „pod námi“, a úsilí být slušní a třeba i děkovat těm, kteří jsou „nad námi“. Jestliže je nám opravdovou autoritou muž z královského rodu, který z pověření Otce k posílení Jeho autority a naší důvěry k Němu vzal na sebe lidské tělo, nemělo by to pro nás být nic extra obtížného.

Obyčejný hříšník Martin Holík


Text je součástí Zpravodaje č. 46 Klubu přátel radia Proglas

Někdo mě přijal

Připomeňme si ústřední pravdu našeho života: přišli jsme na svět, protože nás někdo přijal; jsme stvořeni pro lásku, jsme povoláni ke společenství a bratrství. Tento fakt našeho bytí nás podepírá zejména v dobách nemoci a křehkosti.

Při vstupu na internet

Všemohoucí, věčný Bože, tys nás stvořil ke svému obrazu a nařídil nám, abychom všechno dobré, pravdivé a krásné hledali především v božské osobě tvého jednorozeného Syna, našeho Pána, Ježíše Krista.
Prosíme tě, dej, abychom na přímluvu svatého Izidora, biskupa a učitele, na cestách internetem vedli své ruce a oči k tomu, co je milé tobě, a každého člověka, kterého potkáme, přijímali s láskou a trpělivostí.
Skrze Krista, našeho Pána. Amen.