otec Martin Holík

Otec Martin Holík

O čem je Advent, můj milý Deníčku?

O čem je Advent, můj milý Deníčku?

Můj milý Deníčku, Ty jsi takový sečtělý, budeme si v tom určitě notovat, haha.
O čem je Advent?

Hlavní rubrika: Můj Deníčku
Rubriky: Můj Deníčku
Datum zveřejnění: 5. prosince 2018

O čem je Advent?

Dnes, v nekřesťansky brzkou hodinu, cestou do kláštera dominikánek jsem přemýšlel, co v promluvě řeknu o svatém Mikuláši, když už "všichni všechno" víme.
Napadla mě fantasticky nedostižná románová postava jiného biskupa - stařičkého emeritního biskupa Myriela, žijícího v domku v ústraní; sice malém, ale dostatečném, aby v něm mohl přespat i potřebný propuštěnec s vězení. To je odvaha, viď? Genderově i jinak bylo jasné, že špinavValjean-Myriel_Les-Miserables-1935ý neholený muž je potenciální násilník, kdežto bělovlasý stařec je ušlechtilý, moudrý muž. Samozřejmě, že stříbrné svícny a příbory pod kabátem Jeana Vajleana musí být kradené, jak bleskově usoudili četníci, kdežto v rukách biskupa jsou určitě v rukách vlastníka. Vydělal si na ně biskupováním, žeano. To víte, první třetina devatenáctého století. (Klerikalizace byla, ale lidstvo ten pojem ještě neznalo).

Jedna z nejsilnějších scén románové literatury – z pera Victora Huga – popisuje dvě vteřiny biskupova váhání mezi dveřmi.

"Byl to dar!"
"Myslíme si svoje, ale jak chcete, pane biskupe. A Ty táhni!"

Gabin_Jean_zvedá-vůz_2856915_v0Tou vteřinou se z galejníka Valjeana s kamenným srdcem (sorry, "právem", za krádež chleba - galeje?!) začíná rodit pan starosta Madelaine, pan Fouchelevent se srdcem z masa. Cosseta, Mario, atakdále, znáte to.

Jakým protikladem je inspektor Javert: "Jednou galejníkem - napořád galejníkem". I on je vystaven projevu milosrdenství: od toho, koho tolik let pronásledoval. Pro jeho srdce je už ale pozdě; neschopnost žít ve světě s výjimkami z pravidla vina - trest řeší hlubokou vodou Seiny.
Advent je tedy myslím o tom, abych se ze zákonům oddaného Javerta stával Valjeanem, stojícím v klepetech četníků u dveří biskupova domku. Na Myriela samozřejmě nemám.
A to jsem vlastně mohl napsat hned, bez té omáčky okolo, milý Deníčku, viď?


P.S.: Dominikánkám jsem kázal část pastýřského listu slovenských otců biskupů. Haha.

P.P.S.: Dva romány Victora Huga byly katolickou církví zařazeny na Index zakázaných knih: Bídníci (Les misérables) dekretem ze dne 20. června 1864.

P.P.P.S.: Nemohu zapomenout na mnoho filmových zpracování. Nedostižné je to s JEANEM Gabinem. Hrál JEANA.

Svatý Josefe - Patris Corde

Buď zdráv, ochránce Vykupitele
a snoubenče Panny Marie.
Tobě Bůh svěřil svého Syna,
do tebe Maria vložila svou důvěru;
s tebou Kristus dorostl v muže.
Svatý Josefe, buď i naším otcem
a veď nás cestou života.
Vyprošuj nám milost, milosrdenství a odvahu
a ochraňuj nás před každým zlem. Amen.