otec Martin Holík

Otec Martin Holík

Prej velikonoční třídění!

Prej velikonoční třídění!

Je to legrace. Ze stránek stránek jisté veřejnoprávní stanice jsem se dozvěděl, že křesťané slaví centrální svátky roku vrcholící na velikonoční pondělí vzkříšením Ježíše Krista.

Hlavní rubrika: Niterné
Rubriky: Niterné
Datum zveřejnění: 22. dubna 2019

Stránky jisté soukromé televize oznamovaly, že právě probíhá takzvané velikonoční třídění. A aby diváci věděli, co křesťané dělají, tak vězte: zatímco v pátek proběhly obřady na památku umučení, to v neděli proběhne přímo Kristovo vzkříšení. Tak. Přestanu se smát našim médiím, která nepotřebují ani konzultovat, ani chápat běžně používané pojmy křesťanství – a obracím se na vás, křesťané, s otázkou: Proč slavíme velikonoční pondělí? A co děláme v týdnu od neděle Zmrtvýchvstání do druhé neděle velikonoční? Možná, že mnozí z nás správnou odpověď neznají.

Nappaskaladá mě srovnání s koncem mnoha pohádek. Byli spolu, jedli a pili, radovali se, hodovali, dobrou vůli spolu měli. Ano, uhodli jste. Skutečnost Zmrtvýchvstání je tak veliká, že ji nemůžeme prožít, uvést do života za jediný den. Proto ten týden. Během roku je mnoho chvil, kdy máme přemýšlet, sklánět hlavu, pracovat na sobě, prosit za odpuštění. Ale dny tohoto týdne jsou vyhrazeny pro Radost. Pro Aleluja.
Pro odpověď na volání Christos voskrese – Voistino voskrese. Skutečně vstal!

Christ is Risen! Indeed He is Risen!
Christos Voskrese! Voistino Voskrese!
Christos Anesti! Alithos Anesti!
Al-Maseeh quam! Haqqan qam!

Svatý Josefe - Patris Corde

Buď zdráv, ochránce Vykupitele
a snoubenče Panny Marie.
Tobě Bůh svěřil svého Syna,
do tebe Maria vložila svou důvěru;
s tebou Kristus dorostl v muže.
Svatý Josefe, buď i naším otcem
a veď nás cestou života.
Vyprošuj nám milost, milosrdenství a odvahu
a ochraňuj nás před každým zlem. Amen.